V úterý 26. listopadu se studenti třetího ročníku Hotelnictví a turismus a Podnikání, obchod a služby zúčastnili besedy v rámci projektu Příběhy bezpráví. V letošním roce zhlédli film Hitler, Stalin a já, který patří mezi perly českého dokumentu. Na příběhu Hedy Margoliové – Kovalyové je zachycen strhující obraz 20. století. Životní cesta dcery spoluzakladatele pražské továrny Koh-i-noor vedla z poklidného předválečného života v Praze do ghetta v Lodži a nakonec do Osvětimi. Po únoru 1948 prožila osud manželky zrádce lidu a ponižování po okupaci země vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968 ji dovedlo k emigraci. Do České republiky se vrátila teprve po roce 1989.
Po projekci filmu následovala beseda s bývalými členy Pomocných technických praporů, kteří taktéž zakusili útlak a ponižování ze strany komunistického režimu. Studenti se tak mohli přímo z úst pamětníků dovědět, kdo byli Černí baroni nebo jaké to bylo být odsouzen na základě kádrového posudku k práci v ostravských dolech na 26 měsíců, den za dnem.
Beseda studentům ukázala nacismus a komunismus, které prošly Evropou a osudy lidí, jež nad nimi zvítězili, neboť oba totalitní režimy padly, ale oni žili dál.
Mgr. Veronika Nedvědová