V úvodu přednášky se žáci seznámili s obecnými informacemi, zásadami a principy poskytování první pomoci, s důležitými telefonními čísly i obsahem toho, co je potřeba sdělit na dispečink RZP. Dále byly posluchačům představeny nejčastější úrazové i neúrazové stavy u seniorů, se kterými se žáci mohou během praxe v ústavních zařízeních a v domácí péči setkat. Na praktických příkladech si žáci mohli vyzkoušet poskytnutí první pomoci v praxi. Prostřednictvím jednotlivých kasuistik se účastníci přednášky snažili poznat, o jaký závažný stav se jedná, správně zareagovat, bezchybně poskytnout první pomoc a následně si své činy a rozhodnutí obhájit.
Na závěr přednášky si žáci ověřili získaní teoretických vědomostí o první pomoci prostřednictvím písemného testu. Po vyhodnocení se ukázalo, že všichni zúčastnění mají dostatečné znalosti vhodné k poskytnutí adekvátní laické první pomoci.
Přednáška žáky velice zaujala. Díky ní si uvědomili, že poskytnout první pomoc není nic jednoduchého, protože vyžaduje nemálo teoretických znalostí a praktických dovedností. Taktéž posluchači pochopili význam včasného a rychlého zásahu v akutních situacích, se kterými se mohou v praxi setkat. A právě toto všechno byly cíle přednášky!
Mgr. Marcela Sabová