Prvním bodem programu byla návštěva pražského Muzea kávy, které je poklonou tradici kávové kultury od jejích počátků přes cestu staletími kolem světa. Jak žáci konstatovali, expozice byla srozumitelná a barevná jako káva ve svých subtropických domovech. Zaujaly je kuriózní, dávno zapomenuté exponáty, např. strojky pro přípravu, pražení, mletí a servírování kávy. Kateřina Ebelová vyprávěla o putování zrnka kávy z plantáže až do šálku v kavárně.
V Muzeu gastronomie, které se nachází v historickém jádru města nedaleko Staroměstského náměstí, jsme byli vřele přivítáni kurátorkou muzea paní Ninou Provan Smetanovou a jejím manželem. Pro studenty gastronomických škol je muzeum ideální názornou pomůckou, komplexní pojetí dějin gastronomie navíc podporuje hrdost na zvolený obor. V unikátní expozici plné dobových vyobrazení a 3D rekonstrukcí si žáci oboru Cestovní ruch a Hotelnictví prošli historii vaření od pravěku až po současnost. Ve sto let staré hospodě a baru objevili příběh piva a destilátů. Poznali životní osudy i recepty nejslavnějších českých a světových kuchařů.
Exkurzi zakončilo nahlédnutí do luxusního butikového Hotelu Buddha-BAR Praha v samém srdci Starého Města, jehož koncept je směsí současné pan-asijské kuchyně, bohatých interiérů, elegantního personálu a exotické world music. Atmosféra Buddha-Baru zapůsobila na všechny smysly návštěvníků. Prodejní a marketingový manažer Jan Kolařík žákům představil restauraci a dispozice jednotlivých prostor.
Po celý den účastníky provázelo slunečné počasí, vybízející k toulkám pražskými ulicemi. A tak si žáci stihli prohlédnout i Prašnou bránu, Obecní dům, někteří se propletli historickými uličkami na Staroměstské náměstí, jiní spěchali do moderního nákupního centra Palladium.
Žákyně 3. ročníku oboru Cestovní ruch Kamila Genzerová a Dominika Kacká zpestřily exkurzi výkladem o zajímavých místech po cestě, o městě a památkách. Následně žáci exkurzi zhodnotili a vyplnili pracovní listy, aby si ověřili, co jim ze zajímavého dne utkvělo v paměti.
AJ